Domácí gel na praní

Sponzorované odkazy

Známé prací prášky a gely jsou v obchodech předražené hlavně díky své značce. Na druhou stranu ale nevyperou tak, jak je uváděno. Pokud chcete ušetřit a hlavně mít dobře vyprané prádlo, udělejte si doma vlastní gel na praní.

Co budeme potřebovat

 • jádrové mýdlo
 • 300 g práškové sody na praní (odpovídá příbližně na dva hrnky)
 • 10 litrů vody
 • aromatický olejíček (vůně dle libosti)

Postup přípravy

 1. Nejprve dáme na plotnu vařit 10 litrů vody.
 2. Mezi tím si na struhadle do větší nádoby nahrubo nastrouháme jádrové mýdlo. Až to budeme mít, odebereme z hrnce cca dvě naběračky vroucí vody a přilijeme je do nastrouhaného mýdla. Mícháme, až se nám mýdlo ve vodě rozpustí.
 3. Přidáme práškovou sodu a pár kapek aromatického olejíčku, přilijeme zbytek vody z hrnce a neustále mícháme.
 4. Poté hmotu přelijeme do nějaké větší uzavíratelné plastové nádoby a necháme vychladnout.

Zdroj foto: pixabay.com

15 thoughts on “Domácí gel na praní

 1. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, kolik gelu budu potřebovat na vyprání 5 kg prádla a zda musí být doplněna pouze přihrádka v pračce, kde se přidává běžný prášek, nebo může být gel přidán rovnou na špinavé prádlo do bubnu. Děkuji za odpověď. Axmanová

  1. Dobrý den, nejde takto přesně určit. Nejlepší bude, když vyzkoušíte dávkování. Na velmi špinavé prádlo bude potřeba asi více gelu. Gel můžete dávat do bubnu.

 2. Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat na váhu toho mýdla a jak dlouho to vařit. Děkuji Štěrba.

  1. Dobrý den, záleží na množství prádla, těžko takto odhadnout. Doporučuji si nastavit nějaký poměr a vyzkoušet, zda se prádlo vypralo dostatečně, či nikoliv.

  1. Dobrý den, nahrubo nastrouháte jednu celou kostku mýdla zvaného Jelen. Gelvydrží cca měsíc a půl, záleží, jak často perete. Nestalo se, že by zplesnivel. Skladujte mimo sluneční paprsky.

  1. To taky není na škodu, já mám třeba konzistenci ,,řidší pudink” a vyhovuje mi to. Ale oddělil se mi gel od vody, tak taky nevím, kde dělám chybu já.

 3. Zdravím ,nemůžu sehnat v žádné drogerii Práškovou Sodu ,poraďíte kde ji mám koupit a jaký mám obal

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *